Dla kogoś, kto nie gra na gitarze i nie jest zbyt mocno związany z muzyką rozważanie i zastanawianie się na temat wyboru kostki gitarowej może wydawać się śmieszne. W rzeczywistości nie jest to taki wcale prosty i oczywisty wybór. Od trafnego dopasowania tego akcesoria będzie zależało brzmienie naszej gitary i komfort grania. Na rynku obecnie mamy dziesiątki producentów oferujących nam swoje produkty i w zasadzie każdy nawet najbardziej wybredny gitarzysta będzie wstanie dopasować taką kostkę, która będzie mu najlepiej odpowiadała.
Dla czego odpowiednie dopasowanie jest takie ważne?
Kostka gitarowa jest takim przedłużeniem naszego palca czy paznokcia i to ona bezpośrednio będzie stykała się ze strunami naszej gitary. Dla większego zobrazowania można sobie wyobrazić jakby wygodnie grało się pianiście w grubych zimowych rękawiczkach. Raczej nie byłoby mowy o jakiejkolwiek precyzji, dokładnej artykulacji itp. niuansach nie mówiąc już o tym, że z dużym prawdopodobieństwem zostałoby zahaczonych wiele niepotrzebnych sąsiednich klawiszy. Drugim takim przykładem może być chirurg, który ma dokonać precyzyjnego zabiegu w rękawicach budowlanych. W obydwu tych przypadkach potrzebna jest ogromna precyzja, a to możemy uzyskać wtedy jak będziemy mieli wysoki komfort pracy. Podobnie jest w przypadku gitarzystów, którzy używają do grania kostek. To jaka ona będzie, czy miękka, czy twarda, czy bardziej lub mniej elastyczna, od tego będzie zależeć komfort naszego grania. To w końcu właśnie kostka ma wpływ na brzmienie i wybrzmiewanie zagranej struny.
Czym się kierować przy wyborze kostki gitarowej?
Przede wszystkim wybór nasz powinien być podyktowany tym jakim stylem i jaką techniką gramy. To jest taki priorytet, na który w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę. Ci co na przykład grają tylko technika tzw. akordową powinni zaopatrzyć się w kostkę bardziej elastyczną, która jest podatna w kontakcie ze strunami. Dzięki temu taka kostka swobodniej i bez większych oporów przejdzie nam po strunach. Natomiast osoby, które preferują bardziej grę solową, lubią improwizować melodycznie powinny zdecydować się na twardszą kostkę. Taka kostka jest sztywniejsza, a to z kolei pozwala nam na bardziej precyzyjne i dokładniejsze zagranie dźwięku. Elastyczność danej kostki wynika przede wszystkim z rodzaju materiału z jakiego została ona wyprodukowana. Kostka do gry jest bardzo starym wynalazkiem i pojawiła się zaraz po tym jak zaczęły powstawać pierwsze instrumenty szarpane. Kostki były wytwarzane między innymi z kamienia, kości, piór, drewna, a obecnie dominującym produktem jest plastik. Są one oczywiście w różnych rozmiarach i kształtach. Najczęściej są w kształcie trójkąta z delikatnie zaokrąglonymi kantami. Za elastyczność takiej plastikowej kostki w dużej mierze odpowiada jej grubość. I w tym miejscu możemy dokonać takiego podstawowego podziału kostek ze względu na ich grubość: kostki cienkie, których grubość obejmuje od 0,3 do 0,7 mm. Kostki średnie, to te których grubość zaczyna się od 0,8 a kończy 1,2-1,3 mm. Kostki powyżej 1,4 mm uważane są już za dość grube. To jest przedział kostek używanych do gitary elektrycznej bądź akustycznej, ponieważ do gry np.: na gitarze basowej używa się znacznie grubszych i większych rozmiarowo kostek. Tutaj taka kostka może mieć grubość nawet 5mm, choć jest to raczej ekstremalny rozmiar nawet wśród basistów bardzo ostro grających.
Wybierając kostkę do gry musi ona przede wszystkim dobrze układać się wam w palcach. Większość doświadczonych gitarzystów już po pierwszym kontakcie kostki z palcami wie, czy jest to kostka dla nich czy nie. Do takiego rozeznania trzeba oczywiście ogromnego doświadczenia, a to można zdobyć tylko poprzez testowanie poszczególnych modeli kostek. I do tego też gorąco zachęcam zwłaszcza wszystkich tych, co dopiero zaczynają swoją przygodę z gitarą. Innej metody na odpowiedniej dobranie kostki nie ma jak przetestowanie kilkunastu modeli o różnej elastyczności i grubości. Na szczęście kostka gitarowa należy do najtańszych akcesoriów i nawet ta markowa nie powinna nas więcej kosztować jak 3 zł. Tak więc można naprawdę pozwolić sobie na przetestowanie wielu różnych modeli i to nie koniecznie tych najdroższych, bo równie dobra może okazać się dla nas taka za 1,5 zł.