AKCESORIA DLA POCZĄTKUJĄCEGO GITARZYSTY

    Nie jest tajemnicą, że początki gry na instrumencie nie należą do łatwych. Nie inaczej jest w przypadku gitary, która jest dziś jednym z najczęściej wybieranych instrumentów. Początkujący gitarzyści podczas nauki zmagają się z różnymi trudnościami, takimi jak nieumiejętne przechodzenie z jednego akordu w następny, nietrafianie w struny, czy też problemy z dociskaniem strun do podstrunnicy. Są to jednak problemy, które można z czasem pokonać i nie należą do najpoważniejszych. Największe problemy w nauce mają te osoby, które nie wspierają się żadnymi pomocami. Można uczyć się samodzielnie, ale nie oznacza to, że nie powinniśmy korzystać ze sprzętów pomocniczych, takich jak akcesoria.

    Akcesoria gitarowe mają z założenia pomóc nam rozwinąć możliwości brzmieniowe lub tonalne naszego instrumentu, jednak wśród nich są także takie, które nie tylko ułatwiają proces nauki, ale także sprawiają, że jest on bardziej wydajny, dzięki czemu postępy w naszej grze są szybciej zauważalne. Przykładem pierwszego urządzenia tego typu, jest stroik, znany także jako tuner. Ten niepozorny na pierwszy rzut oka sprzęt, powinien znaleźć się w ekwipunku absolutnie każdego gitarzysty. Niedokładnie nastrojona gitara nie tylko brzmi źle, ale także znacznie utrudnia zapoznawanie się z rozłożeniem dźwięków na gryfie. Nie powinniśmy prosić kogoś o nastrojenie naszej gitary, ponieważ powinna byś ona strojona przed każdą grą. Często w internecie można spotkać się z twierdzeniem, że nauka strojenia gitary za pomocą słuchu powinna być pierwszą, którą podejmie początkujący gitarzysta. Jest to oczywiście nieprawda, ponieważ nasz słuch kształtuje się przez całe życie i choć istnieją ćwiczenia rozwijające słuch, to mimo wszystko jest to proces długotrwały. Nasz słuch dostosowuje się do dźwięków które słyszymy, dlatego powinniśmy osłuchiwać się z dobrze nastrojoną gitarą. Nawet wówczas gdy nauczymy się stroić na słuch, tuner powinien być wykorzystywany do korygowania tego czy nasz instrument jest odpowiednio nastrojony. Cena dobrego stroika jest na tyle niska, by mógł sobie na niego pozwolić każdy gitarzysta. Wiele z tego rodzaju urządzeń kupmy już za około trzydzieści złotych. Dobrym wyborem na początek jest tuner Snark SN 3, który może być wykorzystywany do strojenia wszystkich rodzajów gitar. Dzięki wbudowanemu mikrofonowi możemy wykorzystywać go do strojenia gitar akustycznych, a jeżeli chcemy zyskać większą dokładność przy strojeniu gitary elektrycznej, wystarczy że połączymy go przewodem z naszym instrumentem.

    Kiedy opanujemy już podstawy i nauczymy się grać proste schematy, powinniśmy zastanowić się nad tym czy podczas ich grania nie wypadamy z rytmu. Trudno na początku zdać sobie z tego sprawę, ponieważ wielu początkujących muzyków jest przekonanych o tym, że grają zgodnie z rytmem, nawet jeśli jest zupełnie inaczej. Drugim urządzeniem pomocniczym jest metronom, który pomoże nam ćwiczyć poczucie rytmu. Nie musimy wykonywać żadnych skomplikowanych ćwiczeń. Wystarczy, że włączymy urządzenie, ustawimy na swobodne dla nas tempo i będziemy grać znane nam utwory, solówki czy akordy zgodnie z wybijanym przez metronom tempem. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wielu początkujących gitarzystów rezygnuje z takiego ćwiczenia, ponieważ uważają, że metronom ich ogranicza i dyktuje im jak mają grać. Jest to tylko złudzenie, ponieważ zadaniem metronomu jest uwolnić naszą grę i sprawić, by nie tylko trzymała się metrum, ale by była również bardziej swobodna. Bardzo często stosuje się połączenie stroika z metronomem, dzięki czemu nie musimy inwestować w dwa urządzenia. Dobrym tego przykładem jest Snark SN 4, który poza funkcją strojenia, ma także wbudowany metronom z tap tempem. Oznacza to, że metrum możemy ustawić poprzez rytmiczne wciskanie przycisku, co jest bardzo intuicyjne. Metronom jest także nieocenionym pomocnikiem gitarzystów, którzy pragną nauczyć się grania szybkich solówek. Łatwo się do tego zniechęcić kiedy oglądamy muzyków, u których ta umiejętność wydaje się być naturalna i nie sprawia problemów, jednak nie warto się poddawać. Dobrym treningiem jest nauka jednej solówki, a następnie granie jej z metronomem ustawionym na wybijanie wolnego tempa. Kiedy już opanujemy płynność w graniu, zwiększajmy stopniowo metrum do momentu w którym zrównamy się z tempem oryginału. W ten sposób nasza nauka stanie się bardziej wydajna, a efekty włożonej pracy będą szybciej zauważalne. Istnieją także metronomy mechaniczne, jednak są one droższe od cyfrowych, a jednocześnie nie są tak niezawodne jak cyfrowe metronomy.

    W grupie akcesoriów gitarowych znajdziemy wiele różnorodnego sprzętu, takiego jak ten wspomniany wcześniej, a także kostki, kapodastry czy tuleje, a każdy z nich daje nam dodatkowe możliwości. Warto urozmaicać sobie proces gry poprzez używanie tego typu sprzętu, ponieważ pomoże nam on nie tylko rozwijać swoje umiejętności, ale także pozbyć się rutyny podczas nauki.

    Zobacz więcej tunerów na https://strunygitarowe.pl/pl/producer/Snark-Tuners/73