Wymiana strun nie jest wcale skomplikowaną czynnością, jednak jeżeli jesteś początkującym gitarzystą powinieneś dowiedzieć się jak robić to prawidłowo. Jest to umiejętność, którą powinien nabyć każdy amator gitary. Struny wymienia się stosunkowo często, a nie będziemy przecież za każdym razem biegać do lutnika albo kolegi. Poniższy poradnik oparty jest na sposobie wymiany strun w gitarze akustycznej, jednak wiele przedstawionych tutaj zasad ma także odniesienie do elektryków i gitar klasycznych.
Istnieje pewien podział na zwolenników dwóch metod wymiany strun. Jednym ze sposobów jest wymiana struna po strunie (wyciągamy starą i zastępujemy ją nową). Zaletą tej metody jest utrzymanie napięcia na gryfie. Drugim sposobem jest po prostu wymontowanie wszystkich strun, a następnie założenie nowych. W takim wypadku mamy możliwość dokładnego wyczyszczenia podstrunnicy z brudu, bez potrzeby podnoszenia strun lub ich podciągania. Na podstrunnicy osadza się brud, nasz pot oraz kawałki naskórka, które po czasie wpływają negatywnie na brzmienie gitary. To, który sposób wybierzesz pozostawiamy tobie.
Zajmijmy się teraz wyciąganiem strun. Za pomocą odpowiedniego klucza, poluzuj strunę aż do momentu kiedy przestanie być napięta. Teraz możesz odkręcić ręką resztę nawiniętej na stroik struny (możesz również odkręcić ją do końca kluczem), a następnie zwyczajnie ją wyciągnij. Bardzo przydatnym, a do tego niedrogim narzędziem jest korbka do nawijania strun, za pomocą której wykonamy tę czynność w ekspresowym tempie.
Zobacz również kiedy należy wymienić struny w gitarze: http://strunygitarowe.pl/pl/n/7
Następnie wyciągnij kołek blokujący strunę na mostku. Są one zazwyczaj białe lub czarne i pełnią rolę blokady, pozwalającej pozostać strunie w środku gitary (korpusu). Możesz to zrobić przy użyciu kombinerek z odpowiednim wyczuciem lub używając specjalnej wyciągaczki do kołków, którą można dostać w każdym sklepie muzycznym. Kołki mogą sprawiać spory opór, zwłaszcza kiedy mamy do czynienia z nową gitarą.
Innym sposobem na demontaż kołków jest ich wyciśniecie od środka pudła rezonansowego, używając twardego przedmiotu, jak na przykład moneta. Również wsadzenie struny do środka pudła może być pomocne, gdyż jej końcówka jest nierówno owinięta właśnie po to, by lepiej się trzymała. Kiedy kołek się poluzuje, wyciągnij go. Teraz możesz wyciągnąć struny.
Teraz możesz przejść do czyszczenia gitary. Mowa tutaj o czyszczeniu pudła rezonansowego, podstrunnicy, tyłu gryfu oraz główki. Tłuszcz i brud z twoich palców osadza się na podstrunnicy, a następnie przeradza się w brzydką maź. Użyj do tego odpowiednich płynów czyszcząco-konserwujących, które możesz kupić w sklepie muzycznym. Nigdy nie używaj środków do czyszczenia mebli, sprayu do okien czy też innych domowych płynów. Ewentualnie możesz użyć miękkiej tkaniny. Jeżeli jesteś zmuszony do użycia wody, zastosuj jej minimalną ilość. Tkanina powinna być tylko trochę wilgotna. Zbyt duża ilość wody może mieć bardzo negatywny wpływ na niezabezpieczone drewno.
Kiedy wszystko dokładnie wyczyścisz, przygotuj nowe struny. Niektórzy producenci stosują kolorowe końcówki dla łatwiejszego rozpoznania danej struny.
Istnieje wiele teorii na temat kolejności w jakiej struny powinny być zakładane. Niektórzy gitarzyści zaczynają od najcieńszej struny, zakładając je po kolei do góry. Inny robią to w odwrotną stronę. Jednak najpopularniejszą metodą jest zakładanie strun na przemiennie. Zaczynamy od najcieńszej struny, a następnie zakładamy najgrubszą. Teraz bierzemy najcieńszą strunę z pozostałych i powtarzamy proces (1, 6, 2, 5, 3, 4). Taka metoda pozwala na utrzymanie gryfu w podobnym napięciu jak chodzi o strony, co może wyeliminować późniejsze problemy ze strojeniem, szczególnie w przypadku starszych gitar.
Dobrze, wybraliśmy już kolejność zakładania strun, więc możemy teraz przejść do samej czynności. Wsadź strunę do dziury w mostku, a następnie włóż w nią kołek. Podczas tej czynności powinieneś przytrzymać strunę. Dodatkową podciągnij lekko strunę w górę, gdyż takie napięcie będzie zapobiegać wylatywaniu kołka.
Kiedy każda ze strun jest już zamontowana w mostku gitary, kolejno poprowadź je do odpowiadającego im stroika, a następnie przeciągnij przez znajdujący się w nim otwór. Zwróć szczególną uwagę, w którą stronę powinna być nawinięta struna na stroik. W gitarach akustycznych struny zazwyczaj opierają się na wewnętrznej części słupka. Jeżeli nie jesteś pewien, poszukaj swojego modelu gitary w internecie.
Bardzo ważne jest, aby zostawić trochę struny do nawinięcia. Jeżeli tego nie zrobimy, może się ona zwyczajnie luzować. Następnie zagnij strunę (o 90 stopi prostopadle do gitary) i przekręć kilkukrotnie klucz, tak żeby struna nawinęła się parę razy wokół słupka. W tym miejscu znowu przydatna okaże się korbka do kluczy. Upewnij się, że podczas owijania struny, każde kolejne kółko znajdzie pod ostatnim, także żeby struna nie nakładała się na siebie.
To zapewni dłuższą żywotność strun, a także zapobiegnie rozstrajaniu. Nie naciągaj struny do jej nominalnej wysokości, a raczej o kilka półtonów poniżej tej wartości. Chcemy ją tylko na razie zamontować tak, żeby się nie rozstrajała. Powtórz powyższą procedurę dla każdej ze strun. Kiedy skończysz ten etap, nadchodzi czas na strojenie. Nowe struny muszą się na początku odpowiednio rozciągnąć, dlatego nie przejmuj się, że gitara się rozstraja – po czasie wszystko się unormuje.
Na koniec przytnij pozostałą część struny przy stroikach. Możesz użyć do tego celu zwykłych kombinerek.
Gratulacje! Właśnie założyłeś nowe struny w swojej gitarze. Prawda, że nie jest zbyt skomplikowane? Jeżeli coś poszło nie tak jak chciałeś nie przejmuj się – z czasem dojdziesz do perfekcji w tym temacie!